Tipy na výlety

CHKO Kokořínsko - Máchův kraj


(Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)

 

Cinibulkova naučná stezka

prochází zajímavá místa v okolí Mšena, po trase jsou rozmístěny tabule upozorňující na přírodní zajímavosti - délka 9,5 km

Bludiště

leží na Cinibulkově cestě - ale stojí za samostatný výlet na půl dne. Je to pískovcový skalní útvar, kde se prolézá mezi úzkými soutěskami - délka cca 4,5 km.

Kokořín

tradiční výlet s návštěvou hradu a výstupem na hradní věž, cesta na Kokořín vede přes Pokličky, pískovcový útvar s ojedinělou erozí.

Nejkratší trasa je dlouhá 10,5 km. Lze zvolit i delší cesty, např. cestu Kočičinou, která zahrnuje i Kokořínskou naučnou stezku - délka trasy cca 15 km, k tomu lze přidat i zacházku na Harasov, rybník, kde se lze osvěžit koupáním ( navíc cca 3 km).

Houska

Pro zdatnější chodce můžeme nabídnout výlet na Vrátenskou horu, kde byla v roce 1999 otevřena nová rozhledna. Cesta vede přes hrad Housku, který je již sedm let otevřen veřejnosti. Je třeba počítat s délkou trasy 20 km.

Zaniklé hrady a tvrze

Při cestě Boudeckou roklí a Šemánovickým dolem si prohlédnete Jestřebické Pokličky a navštívíte Kostelíček, Klemperku, Rozbořenku a Staráky. Jsou to zaniklé hrady a tvrze z 13. a 14. století. Nezasvěcení se mohou domnívat, že jsou to "jen" jeskyně, ale tato místa mají svou historii i pověsti. Délka výletu je 21,5 Km.

V okolí jsou i dobře značené cykloturistické trasy.

Na kole nebo autem můžete navštívit i vzdálenější místa.

Rozhledna Hradišť

V Kadlíně stojí od roku 2005 zajímavá dřevěná rozhledna. V Muzeu najdete expozici staré selské techniky, dílnu venkovského kováře a evropský unikát - expozici motyček. Kadlín leží 7 km od Mšena.

Čertovy hlavy u Želíz

rozměrově jedny z největších sochařských prací v přírodě v Česku, dílo V.Levého v pískovcích z doby před r. 1845 – Čertovy hlavy, Harfenice, Maří Magdaléna, Klácelka, Had,... Délka trasy 25 km, pokud se pro návrat použije vlak: Liběchov-Mělník-Mšeno

Další tipy

V Mělníku můžete navštívit Zámek, Kostnici a Muzeum s expozicí vinařství a výstavou historických kočárků. V Mladé Boleslavi je zajímavé muzeum Škoda s expozicí historických vozidel. Autem je dostupný i hrad Bezděz a Máchovo jezero.

Na Lakách (3,5 km) si můžete dojednat vyjížďku na koni.

 

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • Skaly

  10. 9. 2023 20:39:30 | Valach.cz

  Tento výlet stojí za to. Ty skály jsou parádní

  Odpovědět

 • Pobyt

  25. 2. 2023 23:15:08 | Ivana Mladá

  Dobrý den, měla bych zájem o rezervaci víkendového pobytu v měsíci červenci nebo srpnu.Bylo by to možné?

  Odpovědět